« کتابخانه رقمی، Digital Library | صفحه اصلی | 100 »

مجید نوید، عقل سلیم

&"November 28, 2006&"

با آقای مجید نوید سال77 یا 78 و به واسطه یکی از هم دانشگاهی های قدیم، امیر آریانی، آشنا شدم. ایشان هیچ وقت به عنوان استاد رسمی من نبوده اند، فعلا دانشگاه هم تدریس نمی کنند، زمینه کاریشان هم چیز دیگری است، صنعت و تجارت، تحصیلاتشان هم در مقاطع مختلف  در زمینه اقتصاد و تجزیه و تحلیل سیستمهای اقتصادی بوده است. اما چرا اینجا در موردشان مطلب می نویسم، به خاطر عقل سلیم!
آقای نوید یکی از خوشفکرترین آدم هایست که می شناسم. هوش بالا، مطالعات مداوم و تجربیات متعددشان، از ایشان کسی ساخته است که خوب مساله حل می کنند، خوب ....
در این چند ساله که با ایشان رابطه دارم، (ابتدا رابطه کاری و حالا به جز رابطه دوستی، رابطه استاد و شاگردی) بارها تجربه کرده ام که مسائل را به شکل درستی می فهمند، قبل از پاسخگویی خیلی خوب در مورد مساله فکر می کنند و اگر لازم باشد شبیه سازی های متعددی هم انجام می دهند. داده و روابط ماهیت های اطلاعاتی را خوب می شناسند و به قول خودشان قبل از آنکه شیء گرایی را بخوانند، به صورت حسی، طراحیشان شیء گرا بوده است.

مدیریت آقای نوید را هم می پسندم، با وجودیکه مشکلاتی در آن می بینم که بعضا از زاویه دید من است و اگر شاید من هم جای ایشان بودم همیشه همینطور عمل می کردم. بیشتر تمایل دارند رهبری کنند تا مدیریت و این به نیروهای شرکتشان، این قدرت را می دهد که حق انتخاب و استقلال داشته باشند. برای بعضی از آنها این خیلی سخت است، چون هنوز عادت نکرده اند مدام تحت نظر نباشند. نمی دانم.
مهمترین دامنه هایی که آقای نوید به جز بحث های عادی کاری در آن فعالیت می کنند، بحث هایی نظیر مدیریت پروژه، طراحی سیستم های مالی، حل مساله و انجام برآوردها و امکان سنجی های مختلف است.
آقای نوید استاد مسلم Excell است. استاد مسلم که می گویم چیزی می شنوید ولی باید کارهایشان را ببینید. هر کس کارهای ایشان را می بیند به خنده می گوید، خود مایکروسافت هم باور نمی کرد کسی با اکسل اینکارها را بکند. انواع و اقسام سیستمهای پردازش تراکنش و گزارشگیری مدیریت را بدون یک خط برنامه نویسی و فقط با بازی با داده ها می سازند.
فکر می کنم کسی از دور و بری های ایشان ، از جمل خودم در سالهای پیش، نباشد که اکسل را در کلاسهای ایشان یاد نگرفته باشد.
خوب حالا فهمیدید، عقل سلیم یعنی چی!؟ عقل سلیم واژه ای است که اصطلاح رایج آقای نوید است. به کسی می گویند که خوب فکر می کند و راهکار می سازد برای حل مساله. مستقل فکر می کند و مسائل را از آخر به اول حل می کند.
انتقادی که به آقای نوید سالهای پیش وارد می دانستم و امروز دیگر آن شکلی نیستند آن بود که مسائل را کامل حل می کردند و همه جوانب آن را در نظر می گرفتند. این کار باعث می شد که صورت مساله بسیار بزرگ شود و پیاده سازی آن بسیار سخت و زمانگیر. اگر مساله به یک نرم افزار ختم هم می شد، به دلیل تفاوتش با نرم افزارهای قدیمی، کاربران مشکل داشتند و عادت به این حجم کار خیر. گرچند بعد از مدتی کار، دیگر حاضر نبودند نرم افزار دیگری استفاده کنند. نکته دیگر ملاحظه کاری ایشان است. همیشه ملاحظه همه را می کنند و این در مدیریت قاطعشان به نظر من خلل ایجاد می کند.بعضی وقتها آدم باید به خودش فکر کند که آقای نوید فکر نمی کنم بتوانند.
این ماه ها شدید تلاش می کنم که وادارشان کنم به وبلاگ نویسی، چون دستی در نوشتن دارند، اما فکر نمی کنم این روزها وقتش را داشته باشند، شاید به زودی یک وبلاگ در رادمان برایشان ایجاد کنم و شاید در وب سایت شرکت خودشان، پارس اسپند.
اگر بخواهم در کنار آقای مهندس پوروطن کس دیگری را هم اضافه کنم که در زندگی من نقش جدی داشته اند و بسیار تاثیر گذار، بدون شک آقای مجید نوید است. به جز تاثیر فکری، تاثیرات کاری، شاید رادمان به جز نیروهای داخلی خودش به بیشترین کسی که مدیون باشد، آقای نوید باشد. برایشان هم در زندگی و هم در کار موفقیت آرزو می کنم. تنها کاری است که می توانم بکنم.
همین!

Ali Vahed | 9:03 AM